Můj příběh

Dobrý den, jmenuji se Bronislav Korda a od dětství jsem toužil vydělávat peníze podnikáním, mít svoji vlastní firmu a budovat něco hodnotného. Nikdy mě ani na vteřinu nenapadlo najít si zaměstnání. Přesto, že mi můj otec říkal, že v podnikání už peníze vydělat nejdou a karty jsou už dávno rozdané.
 
Nakonec jsem se rozhodl po svém a udělal opak toho, co by udělali ostatní v mé rodině. V tom jsem byl vždycky jiný.
 
Takže v prvním ročníku při studiu na vysoké škole jsem založil úplně z nuly ze svého “dětského” pokojíku z našetřených peněz z letní brigády, bez jakýchkoliv předchozích zkušeností s podnikáním a bez pomoci od rodičů svoji první firmu a začal podnikat jako OSVČ. Bylo to přesně v době krize v roce 2009. Pamatuji si to, jako by to bylo včera.
 
O víkendech jsem celé dny roznášel po celém městě letáky od domu k domu a zoufale čekal na první zazvonění telefonu. Když pak někdo náhodou zavolal, musel jsem tyto telefonáty vyřizovat až během přestávek mezi přednáškami, protože jsem byl ve škole. Ale upřímně, letáky vůbec nefungovali. Pro mě to však bylo v tu chvíli hodně peněz, které jsem vyhazoval z okna. Pravděpodobně znáte tento pocit.
 
Nevěděl jsem jak dělat správně marketing, jak oslovit zákazníky a najít si své místo na trhu. Neměl jsem ani pořádně peníze na rozjezd, jen jsem věděl, že chci podnikat. V tu chvíli mi to přišlo jako ten nejlepší nápad. Ale stále jsem se hledal a nevěděl, jestli to co dělám vůbec dělat chci a ani vesnu by mě nenapadlo, že mě vlastně v budoucnu bude tahle firma plnit mé sny, ale o tom později.
 
HLEDÁM SÁM SEBE
 
Proto jsem roztříštil svoji pozornost během studií na vysoké škole na další podnikatelské nápady, ale bohužel všechny skončily neúspěchem. Mé okolí se mi neustále posmívalo, dělali si ze mě srandu a nevěřilo, že se mi podaří něco pořádně a úspěšně rozjet.
 
Proto jsem často přemýšlel, jestli je to skutečně ta správná cesta a jestli si nemám radši najít práci. Neměl jsem žádný plán, nevěděl jsem, co budu dál dělat. Všichni mi říkali: “Vykašli se na to! Vystuduj na inženýra a pak si najdi práci!
 
Ale měli pravdu? Chtěl jsem prožít stejný život jako lidé, kteří mi dávali tyto rady? Pod náporem ostatních jsem o sobě skutečně začal pochybovat a má touha po svobodě pomalu ale jistě umírala…
 
Chtěl jsem to vzdát a zabalit to. Dnes vím, že jsem tehdy málem ztratil svoji pevnou vůli ve chvíli, kdy byl poklad skoro na dosah. Ale tehdy to zdaleka nebylo tak jasné.
 
Moje nezdařilé pokusy s prvníma podnikatelskýma projektama byly důkazem toho, že to prostě nezvládnu. Chtěl jsem to ukončit jednou provždy. Zaměstnat se, protože podnikání pro mě evidentně není… a když už šlo k nejhoršímu, našel jsem své první zjevení.
 
PRVNÍ ZJEVENÍ
 
Našel jsem inspiraci v zahraničí a rozjel specializovaný internetový web zaměřený na hromadné nakupování. To bylo v dané době obrovský boom.
 
Přesto, že svět internetu, online marketingu a online prodeje byl pro mě do té doby téma nedotčené. Nic jsem o tom nevěděl a tak jsem se rozhodl, že se to všechno naučím.
 
Učil jsem se za pochodu, po večerech a nocích, četl spoustu odborných knih. Účastnil se několika seminářů a workshopů, abych se dozvěděl víc a získal rady, tipy od úspěšnějších a zkušenějších podnikatelů. Pořád jsem si říkal, když tomu zvládli porozumět ostatní, můžu i já.
 
Čím více jsem o tom věděl, tím víc jsem se cítil jistější a tak web rostl neskutečným tempem. Byl to nejznámější a nejnavštěvovanější web ve Zlínském kraji a generoval slušný příjem.
 
Až všechno začalo fungovat, tak nějak samo, automatizovaně a generovalo stabilní pravidelný příjem, opět jsem udělal svoji stejnou chybu jako na začátku.
 
Zase jsem tříštil svoji pozornost na nové podnikatelské nápady a rozjížděl další projekty, místo toho, abych se věnoval tomu, co fungovalo a vydělávalo peníze. Nakonec to skončilo tak, že tento v jednu dobu nejnavštěvovanější a nejznámější web zkrachoval a s ním i všechny moje ostatní projekty.
 
Jediné co pořád fungovalo a pomaličku rostlo, byla moje první firma poskytující tradiční služby, a já se tak vrátil zpět k tomu vůbec prvnímu podnikatelskému nápadu, kterému se věnuji dodnes. Avšak s tím rozdílem, že jsem zaměřil svoji pozornost pouze na toto podnikání a věnoval mu 100 %.
 
Byl jsem však úplně bez peněz a na dně. Všechny vydělané peníze jsem utratil za věci, které jsem vlastně vůbec nepotřeboval. Musel jsem začít úplně od začátku a najít si ještě k tomu o víkendech brigádu jako barman, abych opět našetřil nějaké peníze na živobytí a všechny vydělané peníze z podnikání mohl investovat zpět do firmy.
 
Takže přes týden jsem se věnoval rozvoji a budování firmy a v noci o víkendu dělal barmana. Takto tvrdě jsem pracoval více než 3 roky, 7 dní v týdnu. Sice jsem vydělával na tu dobu a na můj věk velmi slušné peníze, ale postupně mě začali docházet síly. Byl jsem unavený, vyčerpaný, bez energie, kterou v tu chvíli moje firma potřebovala nejvíc.
 
V tomto okamžiku jsem si uvědomil, že nemůžu sedět současně na dvou židlích. Proto jsem jednoho krásného letního dne udělal svoje životní rozhodnutí a dal výpověď ve své brigádě barmana a řekl si, že teď dám vše pouze do své firmy a buď se mi podaří ji pořádně rozjet nebo nebudu mít na hypotéku. Nic horšího se vlastně stát nemohlo.
 
Firma začala opravdu růst, přicházeli nové zakázky, generovala stabilní příjem, ale pořád to nebylo nějak ono, přesto, že jsem každý rok zvyšoval svůj příjem, ale nikdy to nebyl žádný pořádný skok dopředu. Často jsem se ptal sám sebe:” Jak můžu jako malý podnikatel získat více zákazníků a rozšířit tak své podnikaní?”
 
Byl jsem po tom všem vyhořelý. Potřeboval jsem změnu. A tak jsem koupil firemní auto, telefon a zaměstnal vedoucí provozu, aby vedla celý provoz za mě. Já si pak našel dobře placenou práci jako oblastní manažer, kde jsem měl na starosti několik poboček po celé jižní Moravě. Ale asi po měsíci a půl jsem si uvědomil, že tohle opravdu není pro mě a že moje srdce stále bije pro podnikání. Proto jsem dal výpověď a vrátil se zpět do vedení a řízení své firmy. Bylo to moje největší životní rozhodnutí a současně moje největší podnikatelská chyba. O to víc mě tato situace posílila.
 
Řekl jsem si: “Teď a nebo nikdy!” Dal jsem do toho všechno. Celý svůj osobní život, dokonce mě to stálo i ztrátu kamarádů, ale nikdy jsem toho nelitoval. Na konci tohoto příběhu se dozvíte proč!
 
Najednou jsem byl plný sil a nápadů, které jsem začal ihned přenášet do praxe. Raketově jsem nastartoval svůj byznys. A ano, konečně to začalo přinášet zasloužené ovoce.
 
OBROVSKÉ PONAUČENÍ
 
Mám pro vás jednu velkou radu, najděte si mentora a zaměřte se pouze na jednu věc a tu dělejte na 100%, i když to někdy bolí. Nenechte se oblbnout, jak já říkám, dočasnými lesklými objekty a podobně, protože zbytečně ztratíte kus svého podnikatelského života. Vím o čem mluvím.
 
Moje krize v neúspěšných projektech se stala příležitostí vrátit se zpět na začátek, ke své původní firmě, kterou jsem založil. Uvědomil jsem si, že je to služba, která tu vždycky byla a vždycky bude a sám mám k ní blízký, osobní vztah. Jednoduše řečeno tradiční řemeslo, ne žádný dočasný boom.
 
Jen jsem to začal dělat jinak, moderně, online. Budoval jsem ji tak, abych pracoval “NA” své firmě a ne “VE” své firmě.
 
Uplatňoval jsem metody krok po kroku, do sebemenšího detailu, které jsem se naučil a skvěle mně fungovali v předchozích online projektech. Začal jsem taky hledat inspiraci u těch nejlepších firem na trhu a v oboru, u těch co to dělali jinak. Také jsem si našel svého osobního mentora a řídil se jeho radami a strategií, kterou doporučoval, a díky které on sám uspěl již přede mnou. Protože jednou jsem někde četl, že: “Chceš-li být úspěšný, uč se od lidí, co se již úspěšnými stali před tebou!” Dnes bych to udělal znovu. Stále mám svého mentora.
 
Najednou se všechno změnilo. Moje podnikání začalo konečně růst mílovými kroky, každoročně o desítky procent, od brigádníků k prvnímu zaměstnanci….
 
A během dvou let, kdy jsem se 100% zaměřil pouze na tento byznys, tedy na jednu věc, na jednu strategii, na jeden plán, se firma rozrostla na tým úžasných 43 kmenových zaměstnanců se 135 stálými klienty a ročním obratem přes 8 milionů korun. To vše se mi podařilo vybudovat během těchto dvou let.
Když jsem se po několika letech setkal na srazu s těmi, co se mě na začátku smáli, co si ze mě dělali srandu, tak nevěřili, že jsem to dokázal. Dokonce chtěli vyprávět jak jsem to udělal.
 
Vybudoval jsem úspěšnou fungující, stabilní a dlouhodobě rostoucí firmu, která předběhla všechnu svoji konkurenci, která měla 10 a více let náskok přede mnou. Stali jsme se lídrem na trhu a v oboru v kraji.
 
Byl jsem to já, obyčejný kluk (ale cílevědomí a vytrvalý, který si šel za svým snem a věřil, že to jednou dokáže), z malého města, z paneláku a z průměrné rozvedené rodiny, kterého vychovávala jenom matka. O to víc jsem chtěl něco dokázat. A to mě hnalo kupředu. V tu chvíli jsem si uvědomil, že je stále možné vybudovat úspěšné podnikání.
 
Ale co mi k tomu pomohlo? Byla to vytrvalost, ochota učit se novým věcem a síla internetu, kterou jsem využil ke svému růstu. A proto dnes věřím, že kdokoliv může díky internetu, on-line marketingovým nástrojům a digitalizaci vybudovat úspěšné tradiční off-line podnikání z oblasti řemesla a služeb a předběhnou tak svou konkurenci, která je tu již několik let před vámi.
 
Je až úžasné, jak snadno dnes můžete využít online marketingu, sociálních sítí, systémů a procesů k tomu, abyste dali o vaší firmě vědět, získali si pozornost zákazníka, začali vyčnívat z davu a každý den měli v emailu poptávky od vašich potencionálních zákazníků, kteří jsou připraveni koupit. Protože během 5ti let se doba změnila tak, jako za 50 let předtím ne. Ale bohužel si to stále většina dnešních podnikatelů neuvědomuje a žije z minulosti, což je pro nás nové moderní podnikatele“ obrovská příležitost. Jen musíte získat nadhled a podívat se na své podnikání shora.
 
CESTA KE KOUČINGU A MENTORINGU
 
Mnoho začínajících nebo stagnujících podnikatelů bohužel stále neví, jak správně nastavit svoje služby/produkty/ceny, aby přitahovali zákazníky a prodávali. I já jsem to nevěděl, dokonce roky, ale pak jsem se to naučil a uspěl.
 
Čím dál tím více lidí z mého okolí mě žádalo o radu pro jejich začínající či již fungující podnikání. Nevěděli kde najít a jak si udržet ty nejlepší zaměstnace, na co se mají zaměřit, jaký mají dělat marketing, jak se mají odlišit od konkurence,….
 
Spoustě z nich jsem svými radami pomohl k jejich růstu. Proto jsem se rozhodl předat ze svých praktických zkušeností za více než deset let podnikání, pokusů a omylů, pádů a znovu vstání něco zpět a pomoct i ostatním začínajícím a stagnujícím podnikatelům z oblasti řemesla a služeb posunout jejich vlastní podnikání na další úroveň, aby se postupně stali lídry na trhu a v oboru, tak jako se to podařilo mně s mojí vlastní firmou během dvou let.
 
DOKÁZAL JSEM TO! MÁM ÚSPĚŠNOU FIRMU A PLNÍM SI SNY.
 
Uběhlo již pár let, kdy jsem začal tyto strategie uplatňovat ve své firmě a můj příjem se za tu dobu několikanásobně rozrostl.
 
Když píšu tento příběh, je mi čerstvých 31 let a během toho všeho jsem stihl:
  • procestovat více než 11 zemí světa
  • 3-4 týdny v zimě trávit v Thajsku nebo na Bali
  • postavit si svůj vysněný luxusní dům o rozloze 256 m2
  • koupit další 3 investiční nemovitosti, které pronajímám a generují mi další příjem
  • pořídit si své vysněné auto – poslední model BMW řady 3 Gran Turismo
  • a další……
 
Neříkám to však proto, abych se Vám zde chlubil. Ale proto, že když jsem to dokázal já, obyčejný kluk z Uherského Hradiště, kterému nikdo nevěřil, někdy ani já sám sobě, potom je to skvělá inspirace pro Vás!
 
Díky dnešním technologiím a internetu můžete své podnikání jednoduše rozjet za velmi krátkou dobu a stát se tak lídrem na trhu a v oboru. Je však potřeba začít jednat!
 
PS: Můžu Vám pomoct dosáhnout vašich cílů mnohem rychleji! Taky Vám slibuji, že začnete sklízet úspěchy. Rezervujte si se mnou úvodní 30 ti minutovou konzultaci zcela zdarma, kde probereme vaši aktuální situaci a jak konkrétně Vám můžu pomoci.
 
Úspěch si zasloužíte i vy.
 
Bronislav Korda